SAMSUN HAKKINDA

Samsun’un Türkiye’deki Konumu

Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehridir. Ülkenin batısında yer alan Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerin ve daha pek çok kentin Doğu Karadeniz’e açılan kapısıdır Samsun. Batısında Sinop, güneyinde Tokat ve Amasya, güneybatısında ise Çorum yer almaktadır. Samsun, 9 bin 364 km2’lik yüzölçümüyle Türkiye’de 31. sıradadır. Samsun’un yer şekillerine bakıldığında üç ayrı özellik yansıttığı görülür: Birincisi; güneyindeki dağlık kesim. İkincisi; dağlık kesimle kıyı şeridi arasında kalan yaylalar. Üçüncüsü ise, yaylalarla Karadeniz arasındaki kıyı ovalarıdır.

Kısaca Samsun’un Tarihçesi

Merkezde, İlkadım ve Canik ilçelerinin sınırını belirleyen Mert Irmağı’nın kıyısında yer alan Dündartepe Höyüğünden elde edilen buluntulara göre, kent tarihinin günümüzden yaklaşık 7000 yıl kadar geriye gittiği anlaşılmaktadır. Tekkeköy mağara-kale yerleşmeleri ile Bafra’da Kızılırmak Nehri kıyısında yer alan İkiztepe Höyüğünden elde edilen bulgular ise bizlere bölgenin tarihi geçmişinin çok daha eskilere uzandığını göstermektedir. Bugünkü adıyla Karasamsun mevkiinde kurulmuş olan ve Osmanlı Devleti’nin ilk dönemlerine kadar varlığını sürdüren Amisos kentinin tarihî serüveni ise yaklaşık 2600 yıl öncesinden başlamaktadır. Bugünkü şekli ile Samsun adının ortaya çıkışında da bazı görüşler ileri sürülmektedir: Birincisi; “Amisos” kelimesinden türetildiği ve bu ismin Karadeniz kıyılarına gelen Yunan denizciler tarafından söylendiği şeklindedir. İkincisi; Samsun adının XII. ve XIII. yüzyıllarda yaşanan Türk hâkimiyeti dönemine dayandığı ve Anadolu kökenli olmasının daha kuvvetli bir ihtimali içerdiği, bunun yanında Batılı kaynaklarda da bu bölgeye “Sampson” dendiği ve bu şekliyle kullanıldığı görüşüdür. Üçüncüsü ve genel kabul gören görüş ise; “Samsun” ve “Sampson” adlarının temelde “Amisos” adından kaynaklandığı görüşüdür.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X