Vezirköprü-Oymaağaç Kuzu Kebabı

Oymaağaç oğlak kebabı, Vezirköprü’nün Oymaağaç Köyü’ne özgü bir kebaptır. Mayıs-Kasım ayları arasındaki oğlağın etinden yapılır. Hem soğuk hem sıcak olarak yenir. Kebabın en önemli özelliği oğlak etinden yapılıyor olmasıdır. Geleneksel olarak köy evlerinin bir odası kebap odası olarak ayrılır. Bu odada odun ateşi yakılabilecek bacalı bir ocak vardır. Sırığa geçirilmiş oğlak, bu ocakta yaklaşık 3-4 saat boyunca çevrilerek pişirilir. Oğlağın veya oğlakların çevrilerek pişirilmesi sonucu eriyen yağlar büyükçe bir sinide toplanır ve etle birlikte tiridine banılarak yenilir. Oğlak kebabı yörenin asırlardır var olan geleneksel yemeğidir.

Bacalı bir ocakta oğlak sırığa geçirilip, çevirilerek pişirilir. Ocağın iki tarafında sırığın takılacağı çiviler ya da kancalar vardır. İki köşeye ateş yakılır. Ateşin şiddeti ve miktarı iyi ayarlanmalıdır. Hayvanın yüzülmesi sırasında çok dikkatli olunmalı, döş ve sırt bölümünde açılabilecek çok küçük yırtıklar bile kebabın yapılmasına engel olabilir. Hayvanın  karnında uzunluğu bir karışı geçmeyen  yırtık oluşturulur, iç organlar çıkartılır ve hayvan sırığa geçirilir.

Hayvanın boynu da sırığa bağlanır. Karındaki açık olan yerden hayvanın içine tuz atılır ve bu yırtık dikilir. Bağlanan kısma şeker meme adı verilir. Şeker meme oğlağın pişerken hava almaması için yapılır.

Kebabın altına akacak yağ için özel tepsiler yerleştirilir.

Yanmamaları için tepsilerin içine birer bardak su konur. Kebap ocağa konur ve yavaş yavaş çevirilerek  3-4 saat boyunca pişirilir. İlk baştan itibaren güçlü ateşle yapılırsa kebabın dışı pişer içi çiğ kalır. Bu olaya kebabın kartması denir. Oğlağın kaburgasının üstündeki deri pişme esnasında tamamen kururken bunun altında kalan sırt yağı yavaş yavaş erir ve et ile birlikte pişer.

Pişmenin çok iyi olması için ağır ateşle başlamak ve çok yavaş çevirmek gereklidir. Ayrıca kebabın yapıldığı yerin de çok sıcak olması gereklidir. Bunun için kapalı alanlar tercih edilir ve sık sık kapı, pencere açılmamalıdır.

Kebap piştikten sonra hayvanın karnından sırtına kadar bıçakla yırtılır.

Buradan dışa akan ve tuz suyu denilen su büyük bir tavaya alınır.

Çevirme işlemi devam ettirilir ve bu su bütün gövdeye yavaş yavaş yeteri kadar dökülür. Kebap ocaktan alınır. Bu sıvıya serit yağı adı verilir. Bir kebaplık hayvanın yaklaşık iki litre kadar serit yağı çıkar.

Oğlak piştikten sonra tandır ekmeği sinideki akan yağa banılır. Buna tiridine banmak denir.

Vezirköprü Oymaağaç Oğlak kebabı, sahip olduğu ayırt edici özellikleri yöre insanının kültür ve tarihi geçmişine dayanmaktadır. Oymaağaç Köyünde bu kebabı pişirmek için köy evlerinde bacalı ocaklar bulunur. Yapım şekli nesilden nesile aktarılarak zamanımıza gelmiştir. Bu kebap asırlardır geleneksel bir yemek olarak yaşatılır.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X