Terme Pidesi

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:
Ürünün Tanımı: Mahreç işareti olarak tescilini yaptırmak istediğimiz ürün gıda maddesi olarak Türk Tarihimizde büyük bir yer etmiş olan, gerek hammaddesi ve gerekse işçilik hizmeti ile tamamıyla Türkiyemizin doğal kaynakları ileüretilen, damak tadımızın değişmez, sofralarımızın vazgeçilmez, Terme ilçemizin, Terme halkının sembolü ve gururu haline gelmiş olan pidedir. Pide, bir kısım hammaddelerin (Pide içi dediğimiz hammaddeler) tüketicilerin tercihlerine göre değişiklik arzettiği, hamurunun kıvamı için tam bir maharet isteyen, gerçek lezzeti için ustalık hizmetinin tam bir profesyonellik gerektirdiği, tamamıyla özel olarak imal edilmiş olan Kara Fırın içinde pişirilen, alevi çok iyi dengelenmiş meşe odununun ateşiyle pişme kıvamının ve pişme usulleri çok iyi bilinmesi gereken bir gıda maddesidir. Terme Pidesinin diğer bölgelerde üretilen pidelerden ayırt edici özelliği açık olarak pişirilmesi, içinin bolca katılması, kullanılan malzemelerin tamamen doğal malzemeler olmasıdır. Ayrıca üretim tekniği ve ustalık da ürüne önemli ölçüde farklılık katmaktadır. Pidenin servisinde ise genellikle bütün olarak servis yapılır. Bu fark, terme pidesi ve farklı bölgeden gelen herhangi bir pidenin lezzet olarak karıştırılmasında daha da iyi anlaşılmaktadır. Pidenin hammaddesini ele alacak olursak 2 ana hammaddesi vardır. Bunların birincisi hamur, ikincisi ise pidenin içidir. Hamurun oluşması için hamurun da kendisine ait hammaddeleri vardır, pide içinin de kendisine ait hammaddeleri vardır. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir.

 

Malzemeleri ve Hazırlanışı:
1) Hammadde için ilk aşama olan hamurun hazırlanması: Pidemizin imalatı için öncelikle hamurun hazırlanması gerekmektedir. Hamurun hammaddesi un, su, tuz, maya ve şekerdir. Bu hammaddelerin
karışımı ile hamur elde edilir. Ancak, hamuru hazırlarken burada yine ustalık ve maharet çok büyük önem arz etmektedir. Bu aşama ne kadar profesyonelce gerçekleştirilirse pidenin lezzeti ve pişme kıvamı da buna göre şekillenecektir. Burada ne kadar malzemenin birbiri için ne kadar ihtiyacı olduğu, hamurun tazeliğini yitirmemesi için ihtiyaç kadar hamurun hazırlanması, hamurun yoğurulma süresi, hamurun yeterli kıvamına getirilmesi, hamurun kaç porsiyonluk pide yapımı için hazırlanacağı, hamurun pişmek için hazırda bekletme süresi, hamurun hazırlandıktan ve pişmeye verilmeden önce dinlendirme süresi, hamurun pişmeyi beklerken muhafaza koşulları pidenin tam bir pide gibi tüketiciye hazır hale getirilmesinde çok büyük önem arzetmektedir. Çünkü pide için birinci aşama hamurdur.
Hamurun, genel uygulamaya göre pidenin yapımı için yoğrulup hazırlanmasından sonra bekletme süresi sabit değildir. Ancak yine de bizim Terme Pidemizin tam bir standarda göre yapılması ve lezzetinin kusursuz olması için un, su, tuz, maya ve şeker karışımından yoğrularak elde edilen hamur, yoğrulduktan sonra bir bekletme süresine tabi tutulmalıdır. Bu süre de 20 dakikadır. Bunun sebebi ise içine katılan tüm malzemelerin hamur ile bütünleşmesi, hamurun mayalanması, hamurun kabarması, hamurun şişmesidir. 20 dakika kadar beklemiş hamurdan yapılan Terme Pidesi lezzet kıvamına tam olarak ulaşmış olacaktır.
2) Hammadde için ikinci aşama ise pide içidir. Pidemizin iç malzemeleri kıyma, kaşar peyniri, pastırma, kuşbaşı et, çökelek, beyaz peynir, sucuktur. Bu içlerin pide içerisinde pişmek için hazır hale getirilmesi için ise içlerin belli bir hazırlık aşamasından geçirilmesi gerekir. Bunlar; Kuşbaşı etin hazırlanışı: Hayvanın but kısmından elde edilecek etin, sinirleri alınmış olmalıdır. Döner eti biçiminde açıldıktan sonra bıçakla ince bir şekilde kuşbaşı diye hitap ettiğimiz ölçüde kesilmelidir. Kuşbaşı etin içine domates, biber, maydanoz ve tuz ilave edilerek kuşbaşı etimiz hazırlanmış olur.
Kıymanın hazırlanışı: Kıyma büyük ve krom bir tencerede iyice kavrulur ve soğumaya alınır. Daha sonra önceden soyularak mikserde çekilip krom tencerede kavrulmuş soğanın yeteri kadarını yeteri
kadar soğutulmuş kıymanın içine ilave edilerek kıyma içinin hazırlanması tamamlanmış olur. Soğan, Terme Pidesinde sadece Kıymalı Pidede kullanılmaktadır. Terme Pidesinin standart 1 porsiyonluk Kıymalı Pidesinde makinede çekilmiş olarak 50 gram soğan kullanılmaktadır. Kaşar Peynir ve Beyaz Peynir: Kaşar peynir ve beyaz peyniri rende veya mikser ile çekeriz. Bu aşama kaşar peynirin ve beyaz peynirin pide içine katılması için yeterlidir. Çökelek: Temin ettiğimiz veya kendimizin hazırlamış olduğumuz çökeleği salamura yapıp günlük ihtiyacımız kadarını salamuradan çıkarıp maydanozlu veya maydanozsuz olarak pişirmeye hazır duruma getirmiş oluruz. Sucuk ve Pastırma: Temin ettiğimiz sucuk ve pastırmayı gerekli ölçü ve büyüklükte ihtiyaç oranında kesip pişmeye hazır hale getiririz.
Üretilen her ürün için birim başına kullanılan malzeme miktarı ve özellikleri:
KIYMALI PİDE:
100 gr. krom tencerede kavrulmuş kıyma
50 gr. makinede çekilerek krom tencerede kavrulmuş soğan
200 gr. Dinlendirilmiş hamur
50 gr. yağ
Ayrıca istenirse yumurta
ÇÖKELEKLİ PİDE:
100 gr çökelek
10 gr maydonoz
75 gr yağ
200 gr dinlendirilmiş hamur
Ayrıca istenirse yumurta
KAŞAR PEYNİRLİ PİDE:
100 gr rendelenmiş kaşar peyniri
75 gr yağ
200 gr dinlendirilmiş hamur
Ayrıca istenirse yumurta
SUCUKLU PİDE:
100 gr ince şekilde doğranmış sucuk
75 gr yağ
200 gr dinlendirilmiş hamur
Ayrıca istenirse yumurta
KUŞBAŞILI PİDE:
70 gr kuşbaşı olarak doğranmış sinirsiz dana eti
30 gr kuşbaşı şeklinde doğranmış domates
20 gr ince şekilde doğranmış sivri biber
50 gr yağ
200 gr dilimlenmiş hamur
Ayrıca istenirse yumurta
PASTIRMALI PİDE:
100 gr ince şekilde doğranmış pastırma
100 gr yağ
200 gr dinlendirilmiş hamur
Ayrıca istenirse yumurta
KARIŞIK PİDE:
50 gr kuşbaşı olarak doğranmış sinirsiz dana eti
20 gr ince şekilde doğranmış pastırma
20 gr rendelenmiş kaşar peyniri
15 gr kuşbaşı şekilde doğranmış domates
5 gr ince şekilde doğranmış biber
200 gr dinlendirilmiş hamur
Ayrıca istenirse yumurta
ÖZEL KUŞBAŞI ETLİ PİDE:
125 gr kuşbaşı olarak doğranmış sinirsiz dana eti
100 gr yağ
200 gr dinlendirilmiş hamur
İstenirse ince şekilde doğranmış sivri biber, kuşbaşı şekilde doğranmış domates vb. gibi diğer iç malzemeler katılabilir.

 

Terme Pidesinde tüm bu malzemeler pidenin içine ayrı ayrı olarak konulup pişirilebileceği gibi, müşterinin istediği içlerin ya da tamamının birbirine karıştırılması ile “Karışık” diye tabir ettiğimiz şekli ile de pişirilip tüketiciye sunulabilir. Karışık siparişinde de müşteri bu karışımı pidenin içine bölüm bölüm şeklinde de isteyebilir, malzemenin birbirine karıştırılarak da pişirilmesini isteyebilir. Tercih tamamıyla müşteriye aittir. Burada tüketicinin arzusuna göre yumurta da hammadde olarak pidemizin imalatına katkı sağlamaktadır. Mesela tüketici pidenin içine tek veya çift yumurta ilave edilmesini isteyebilir. Burada yumurta müşteri isteğine göre sadece sarısı ile veya akıyla birlikte pidenin üzerine ilave edilir. Ancak pidenin fırına verildikten sonra pişme esnasında üzerine yumurta ilave edilmesi için gereken süre ve yumurtanın pişmesi ile pidenin pişme süresinin aynı zaman denk getirilip gerek yumurtanın gerekse pidenin pişme süresinde bir aksamaya sebep olunmaması gerekmektedir. Burada yumurtanın sarısının dağıtılmadan pişirilmesi de “Terme Pidesi”nin vazgeçilmez lezzetine ilave olarak görsel açıdan da güzellik katmaktadır. Burada pide içleri ile ilgili diğer bir konu ise pide içlerimizi ne kadar taze olarak pide içine katarsak pidemiz bir o kadar daha lezzetli olur. İhtiyaç fazlası pide içi ilk tazeliğini koruyamadığı için zamanla lezzetini ilk günkü gibi koruyamayacaktır. Bu sebepten hazırda bulunduracağımız pide içinin stok miktarı çok iyi ayarlanmalıdır. Burada bu işlemlerin yapılması esnasında unutulmaması gereken önemli konulardan biri de temizlik ve hijyendir. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesi esnasında ilgili yasa, yönetmelik ve her türlü sağlık koşullarına tam ve eksiksiz olarak uymak gereklidir ve zorunludur. Çünkü mesleğimiz sağlık kurallarının üretimimizin her aşamasında tam olarak uygulanmasının zorunlu olduğu bir meslektir. Terme Pidemizin boyutları bir porsiyon için 70-80 cm uzunluğunda, 15 cm genişliğindedir. Bir buçuk porsiyonluk pidemizin boyu 100-110 cm uzunluğunda ve yine 15 cm genişliğindedir. Terme Pidemiz açık pide olup, pişmiş nar rengi diye tabir ettiğimiz renktedir. Üretim Alanı: Terme Pidesinin üretim alanı Karadeniz Bölgesinin Samsun iline bağlı Terme ilçesidir. Terme, SamsunOrdu karayolunun 57.km’sinde, karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Pidemizin hazırlanması için öncelikle ilgili hammaddelerin tam olarak hazırlanması gerekir. Gerekli malzemelerin temininden sonra asıl iş usta maharetine dayanmaktadır. Pide ustası gerek fırının sıcaklığından gerekse hamurun ve iç malzemelerin kıvamına kadar tüm bileşenlerin kıvamının tam olarak tutturulmasını sağlar. Terme Pidesinde bu çok önemlidir. Sonrasında hazırlanan iç malzemeler porsiyon büyüklüğüne göre açılmış olan (1 Porsiyon: 70-80 cm, 1,5 porsiyon 100-110 cm …), eni 15 cm olan hamurun içine müşterinin isteğine göre konulur. Hamurun kenarları tam olarak kapatılmadan hafifçe içe doğru kapatılır. Bu şekle gelen pişmiş pide meşe odununun ateşinde taş fırın içinde nar gibi oluncaya dek pişirilir ve fırından alınır. Fırından alınan pidenin üst kısmında bulunan nar gibi olan hamur kısımlarına yağ sürülür. Eğer müşteri tarafından pidenin içine yumurta konulması isteniyorsa pidenin pişmesine belli bir zaman kalınca yumurta ilave edilir. Yumurtanın da sarısının dağılmamasına özen gösterilir. Müşterinin isteğine göre parçalara bölünerek veya bütün halinde servis yapılır.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X