Samsun Simidi

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:
Samsun Simidi’nin, mayası olabildiğince azdır ve mayalama/fermantasyonu kısadır. Hamuru yarı sert olup pekmezle (genellikle üzüm, dut, elma veya armut pekmezi) ile karıştırılarak yapılmakta ve bol miktarda susam (100 kg undan üretilen simide 20 kg susam) kullanılmaktadır.

 

Malzemeleri ve Hazırlanışı:
Un 100 kg., Su 60 lt, Tuz 1.4 kg., Maya 1 kg, 6 kg pekmez (genellikle üzüm, dut, elma veya armut pekmezi ), 20 kg susam Formülasyonda yer alan un, maya, tuz ve su uygun bir yoğurucuda yoğrulur. Formülasyondan da anlaşılacağı üzere sert ve sıkı bir hamur hazırlanır. Yoğurma işlemi bitince, hamur 15-20 dk. bekletilir. Yoğurma işleminden sonra tüm işlemlerin 1,5-2 saat içerisinde bitirilmesi gereklidir. Yoğurulmuş ve dinlendirilmiş hamur tezgah üzerine alınır. Önce bir bıçak yardımı ile uzun ve kalın rulolar halinde kesilir. Hamur el yardımı ile 50-100 cm boyunda, 2,5 cm eninde silindir şeklinde yuvarlanır. Hamur daha sonra simit gramajına (50-80 gr) uygun olarak küçük parçalara ayrılır. Beklenmeksizin bu parçalara önce rulo şekli verilir. Rulo şekli verilen hamurlar, parmak şeklinde fitil yapılarak el yardımı ile halka şeklinde birleştirilerek yuvarlak hale getirilir. Yuvarlak/halka şekli verilen hamurlar; 60×60 ebadında 100°C derecede içerisinde 6 kg pekmez (genellikle üzüm, dut, elma veya armut pekmezi) kaynayan bakır kazana el yordamıyla oval şekilde bırakılır. İlk başta hamurlar kazanın dibine hareket ederler. Kısa bir süre sonra pekmezli sıvının üzerine çıkarlar. 1-2 dakikalık beklemeden sonra kaynayan pekmezli kazanda haşlanmış hamurlar, delikli bir süzgeç yardımı ile kazandan alınarak süzülmesi için delikli bir kaba (ilistir kap) bırakılırlar. Hamurlar buradan alınıp susam bulunan tezgâha konularak susamlama işlemine geçilir. Burada iyice susama bulanır ve şekli kontrol edilir. Susamlanan simitler; altında toz ve cam kırıkları bulunan, 4×4 cm ebadında olan ateş tuğlası ile döşenmiş kara fırında pişirmeye alınırlar. Daha önce kara fırının 270°C dereceye kadar pelit ya da meşe odunuyla 20 dakikada ısıtılarak hazır hale getirilmesi gerekmektedir. 270°C dereceye geldikten sonra tek dal odun atılarak fırın 270°C derecede korunur ve hazır hale gelir. Susamlanmış simitler, ısıtılarak hazır hale getirilen taş fırının yüzeyine 3 m. uzunluğundaki gürgen ağacından yapılmış 2 cm. kalınlığında 20 cm. enindeki küreğe yerleştirilerek fırına dizilir ve pişirmeye bırakılırlar. Simitler 6 dakikada pişirilerek servise hazır hale gelir.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X