Samsun Pidesi

Samsun mutfağı hamur işleri, keşkek ve tirit gibi yemekleriyle anılsa da kuşkusuz en önemli lezzetlerinden biri de pidelerdir. Samsun pidesinin ünü sadece bölgesine değil, tüm Türkiye’ye yayılmış durumdadır. Samsun pideleri, yapıldıkları yöreye göre isimlendiriliyor, bunlar; Bafra Pidesi, Terme Pidesi ve Çarşamba Pidesidir.

Bafra pidesinden başlayalım… İncecik hamuru ve uzun ince şekliyle diğerlerinden farklı olan Bafra pidesi, ortalama bir metreye yakın bir uzunlukta, hamuru çekilerek uzatılan, çıtır çıtır hamuru içerisine çeşitli harçlar doldurularak yapılmaktadır. Onu diğer pidelerden ayıran bir özellik de kıyma ve soğanlı iç harcının kavrularak hazırlanmış olmasıdır.

Kıymalı pidelerin yanında bir diğer ünlü pide çeşidi de kuşbaşı, pastırmalı ve yumurtalı açık pide. Bu pide çeşidinde ise Terme ve Çarşamba yöresi önde geliyor.  Pidenin harcının dışarı taşmaması için yuvarlak ya da oval hazırlanan pidelerde kenarlar katlanarak kapatılıyor. Pastırmalı pideler, genellikle kaşar peyniri ile hazırlanıyor ve odun fırınında hafifçe piştikten sonra pidenin ortasına yumurta kırılarak birkaç dakika daha pişiriliyor. Bu sayede yumurtanın beyazı pişmiş, sarısı ise halen akışkan haldeyken servis yapılıyor. Pidenin kenarlarındaki hamurlar bu yumurtaya batırılıp yenebiliyor ya da yumurta dağıtılarak bütün pidenin üzerine yayılabiliyor. Kapalı hazırlanan Terme ve Çarşamba pideleri ise, Bafra pidesine nazaran şekil itibarıyla biraz daha yayvan ve hamuru daha yumuşak olabiliyor.

 

Pide Hamuru Tarifi (tüm tarifler için):

Malzemeler: 500 gr un 250 ml ılık su 12 gr yaş maya 10 gr şeker 6 gr tuz

Hazırlanışı: Yaş maya, ılık suyun yarısı ve şekeri küçük bir kâsede karıştırın. 2-3 dakika, üzerinde kabarcıklar oluncaya kadar bekletin. Maya hazır olunca unun ortasını bir havuz gibi açın, maya ve kalan suyu ekleyerek yumuşak bir hamur yoğurun. Hamuru elle en az 10 dakika yoğurun ve üzerini nemli bir bezle kapatarak 1, 5 saat mayalanmaya bırakın. Mayalandıktan sonra hamuru tekrar yoğurun ve yaklaşık 8 bezeye ayırın. Bezeleri yağlanmış bir tepsiye dizerek buzdolabında 1 gece ya da en az 3-4 saat dinlendirin.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X