Oymaağaç Höyüğü: Hititlerin Kutsal Kenti “Nerik”

İlçe merkezinin yaklaşık 7 km kuzeybatısında yer alan höyük, yaklaşık 6000 yıllık bir tarihin izlerini yansıtmaktadır. Oymaağaç’ın, Hititlerin kutsal kenti “Nerik” olduğu arkeolojik araştırmalar neticesinde belgelenmiştir. Yapılan kazı çalışmalarında yeraltı merdiveni, kutsal çeşme ve çivi yazısı tabletler gibi yüzlerce eserin ortaya çıkarıldığı bu antik bölgede Kalkolitik Dönem ve Demir Çağı izlerine ulaşılmıştır. Kazılar esnasında, tapınak olduğu düşünülen ve devamında bir pınar yer alan tünele de ulaşılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Uşak Üniversitesi ve Hitit Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen kazı çalışmaları günümüzde de devam etmektedir. Oymaağaç kazısı, Bafra İkiztepe kazısıyla beraber sadece Samsun ya da Türkiye için değil, insanlığın kültür mirası adına da büyük önem taşımaktadır.

  • Vezirköprü ilçesinde yer alan diğer höyük, tümülüs ve antik alanlar şunlardır: Doğantepe, Camitepesi, Kireçtepe Höyükleri; Dökmetepe Tümülüsü; Burmaca Tepe ve Kisekaya Tepesi
  • Ören Yeri ve Yerleşim Alanları: İlçede, Geç Antik ve Roma dönemlerine tarihlenen önemli ören yeri ve yerleşmeler bulunmaktadır. Bunlar; Çöğe Köyü, Kızılcaören, Örenyeri ve Tepeören yerleşmeleridir.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X