Kavak Kaz Tiridi

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:
Kaz eti, bulgur pilavı ve yufka ekmek ile hazırlanan yöresel yemektir. Samsun Kaz Tiridi yemeğinin yapımı sabır işidir, yaklaşık olarak Samsun Kaz Tiridi’nin hazırlanması 3-3,5 saat sürer. Yıllardır değişmeyen lezzetiyle Samsun Kaz Tiridi kış aylarının vazgeçilmez yemeği haline gelmiştir.

 

Malzemeleri ve Hazırlanışı:
1 adet kaz
1,5 kg. kepek
Yarım kg tuz
Orta boy kase ile 30 kase un (Terbiyelemek için 1 yemek kaşığı tuz, 1 lt su)

Bulgur pilavı hazırlık malzemeleri:
2 yemek tabağı bulgur (Hazırlarken 1 lt su,1 yemek kaşığı tuz, 1 su bardağı sıvı yağ)
30 adet yufka ekmeği
Malzemeler 10 kişiliktir.

Tirid için Kaz üretimi:
10-12 yumurtadan sonra kaz kuluçkaya yatar. Kuluçka dönemi Şubat-Nisan ayları arasındadır. Kaz yavrusunun yumurtadan çıkış süresi ise 28-32 gündür. Kaz yavrularının çabuk toparlanabilmesi için badik otu toplanarak yumurta karışımı ile lapa yapılıp kaz yavrularına verilir.15 gün sürede kaz yavruları yem yeme durumuna gelerek arpa kırığı, buğday ve yeşil alana salınarak doğal beslenmeye döner. Bu döneme Kaz Palazlanma dönemi denir. Kazın lezzetli olabilmesi için özel bakıma ihtiyacı vardır. 2 veya 5’er li gruplar haline bölünmüş yerlere atılarak arpa buğday mısır karışımı verilir. Bu gibi yerlere konularak beslenmesinin sebebi kazın hareket alanını daraltarak besi almasıdır. Kazlar 1 aylık süre zarfında besi aldıktan sonra kesime girer ve kaz kesimi yapılır. Kaz temizlenmesi kuru yolma ve sıcak suya atılarak tüyleri temizlenir. Fakat kuru yolma kazın derisine daha az zayiat verdiği ve kaz yağının dışarıya akmamasını engellediği için kuru yolma tavsiye edilir. Daha sonra ütüleme adı verilen kazın alınmayan çok ince tüylerinin yakılması ile tüy yolma işi biter. Kaz tüyleri yolunduktan sonra iç temizlenmesi safhasına gelinir bu aşamadan sonra bol su ve saf sabunla kaz güzel bir şekilde yıkanarak durulamaya alınır. Durulama bittikten sonra kazın iç organları boşaltılır. Bu kazın karın kısmını yararak iç organlarının boşaltılır sonrasında kazın iç kısmının bol su ile yıkanması gerekmektedir. Boşaltma esnasında iç kısımdan çıkan yağlar karın boşluğuna tekrar konulur bu işlem tamamlandıktan sonra kazın iç kısmındaki yağlarının erimemesi için kazın 1 günlük derin dondurucuya konularak bekletilmesi gerekir. Donan kaz gevrekleşmesi için 1,5 kg kepekle sıvanır ardından suyla yıkanır ve içi çıkartılarak temizlenir. İçi dışı tuzlanarak (yarım kg) suyunun akması için bir yerde asılı bekletilir. Çünkü suyla yeniden yıkanan kaz suyunun ete çekmiş olabilir. Kaz etindeki suyun tamamen kuruması için bekletilir. Su tamamen kaybolduktan sonra un ile terbiyelenerek yani kaz etinin üzerine un serpilerek terbiyelenmiş olur. Kaz pişirilmeye hazır hale gelmiş olur.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X