Karaman Köyü Camii

Cami, ilçe merkezine yaklaşık 5 km mesafedeki Karaman Köyü’nde, bir mezarlık içerisinde yer almaktadır. Kaynaklara göre 18. yüzyılda inşa edilen cami, ahşap yığma tekniği ile inşa edilmiştir. Kare planlı yapı, sade bir ahşap işçiliğine sahiptir.

  • Ahşap Yığma (Çantı) Tekniği
    Samsun yöresinde sıkça görülen ahşap camiler, özellikle Salıpazarı ilçesinde yoğunlaşmaktadır. Ahşap yığma (çantı) tekniği ve “kurtboğazı” geçmelerle inşa edilen bu mimarî tipler, ilçede hemen her mahallede yükselmektedir. Yapıldıkları dönemde, ihtiyaca binaen sade bir ahşap işçiliğiyle inşa edilen bu yapılar, ilçenin adeta tapu senetleridir.
  • Salıpazarı ilçesindeki diğer ahşap camiler şunlardır: Konakören Köyü Bakacak ve Merkez camileri, Esatçiftliği Köyü Çatak Camii, Muslubey Köyü Bayramyurdu Camii, Biçme Köyü Aşağı Mahalle Tahta Camii, Güzelvatan Köyü Merkez Camii, Yavaşbey Camii, Kızılot Köyü Merkez Camii, Yeşil Köyü Camii, Yeşil Köyü Albayrak (Albak) Camii, Alanköy Camii, Yenidoğan Köyü Camii, Karayonca Merkez, Şehitler ve Karınca camileri, Kırgıl Köyü Camii, Cevizli Köyü Huma Camii
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X