İkiztepe Höyüğü

İlçe merkezinin yaklaşık 7 km kuzeybatısında yer alan höyük, Türkiye’nin en çok buluntu çıkarılan höyüğü olma özelliğine sahiptir. 1974 yılında başlanan ve 2012 yılında sona erdirilen İkiztepe Ören Yeri Kazıları, 2021 yılında tekrar başlatılmıştır. Bölgede gerçekleştirilen kazı çalışmalarında Kalkolitik, Eski Tunç ve Erken Hitit çağlarına ait kültür katmanlarına ulaşılmıştır. İki büyük ve iki küçük tepeden oluşan İkiztepe Höyüğünden çıkarılan metal, pişmiş toprak, kemik ve taş parçalarından oluşan ve toplam sayısı 11 bini bulan eser, Samsun Arkeoloji Müzesi ve Bafra Arkeoloji sergilenmektedir. Antik dönemde bu bölgede yaşayan halkın maden işçiliğini ve tekstili aynı dönemde yaşayan diğer halklara göre çok daha iyi uygulamaları, İkiztepe’yi diğer kazı alanlarından ayıran önemli bir özelliktir. Ayrıca kazı alanında bulunan ve yaklaşık 700 adet iskeletin yer aldığı toplu mezarlık, Anadolu’daki emsallerine kıyasla en büyüklerindendir.

• Bafra ilçesinde, İkiztepe Höyüğü dışında daha pek çok höyük ve tümülüs bulunmaktadır: Beylikköy, Böğürtlen, Elmalık Tepe, Hacı Baba Tepesi, Katırdamı, Kelbeştepe, Tepecik, Tepetarla, Yedigün Tepe, Zahna Höyüğü, Külcüler Tepesi, Yörükler Mevkii, Köfteroğlu Mevkii, Som Tepe, Sorgunluk Tepe, Özübüyük, Aşağı Tepe, Tingiller Tepesi ve Ayaztepe.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X