Havza Atatürk Evi (Mustafa Kemal Paşa’nın Karargâhı)

Anadolu’nun birçok şehrinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği, çalışma arkadaşları ile toplantılar gerçekleştirdiği, dinlendiği ya da bir süre konakladığı binaların günümüzde “Atatürk Köşkü, Atatürk Odası, Atatürk Müzesi ve Atatürk Evi” adları ile halkın ziyaretine açıldığı bilinmektedir. Ancak bunların içerisinde en önemlisi, şüphesiz ki “Havza Atatürk Evi” müzesidir. 9. Ordu Kıtaatı Müfettişliği göreviyle Samsun’a gelen Mustafa Kemal Paşa, 25 Mayıs 1919 günü kasvetli bir havada maiyetiyle birlikte Havza’ya hareket etmiş, pek çok sıkıntı baş gösterse de “Dağ başını duman almış/Gümüş dere durmaz akar/Güneş ufuktan şimdi doğar/Yürüyelim arkadaşlar!” diyerek inançlı bir şekilde yolculuğunu tamamlamıştır. 25 Mayıs-13 Haziran 1919 tarihleri arasında Havza’da gerçekleştirdiği faaliyetleri esnasında konakladığı ve karargâh olarak kullandığı, o dönemki adıyla “Mesudiye Oteli” binası 2002 yılında restore edilerek müze haline getirilmiştir.

Mustafa Kemal Paşa, 24 Eylül 1924’te Havza’ya ikinci kez geldiğinde, Havzalılara muhabbetini şu şekilde ifade etmekteydi: İlk cüreti, ilk cesareti gösteren sizlersiniz. İnkılâp ve Cumhuriyet tarihinde kahraman Havza’nın ve Havzalıların büyük bir yeri vardır.”

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X