Bafra Nokulu

Bafra Nokulu; mayalı hamurdan açılmış yufkanın içerisine ceviz, kuru üzüm, şeker karışımı konularak yapılan ve şerbetsiz baklava olarak da adlandırılan bir tatlı çeşididir. Diğer yörelerde üretilen benzer ürünlerden ayrılmasını sağlayan en önemli özelliği hamurunda kabartma tozunun kullanılmaması ve içine yumurta katılmamasıdır. Bununla birlikte farklı olarak hamurunda sirke kullanılmakta ve bu sebeple ürün oldukça gevrek olmaktadır.

 

Malzemeler (10 Kişilik):

Hamur İçin: 200 gr yoğurt, 160 gr sıvı yağ, 6 gr tuz, 3 gr maya, 10 gr sirke, 30 gr şeker, 300 gr su, 850 gr un.
İç Malzeme İçin: 1 kg ceviz, 250 gr şeker, 500 gr kuru üzüm.
Yağlamak İçin: 350 gr sıvı yağ, 150 gr tereyağı.
Üzeri İçin: 3 adet yumurta sarısı, 10 gr şeker, 10 gr sıvı yağ.

Hazırlanışı:

Hamur malzemeleri karıştırılır ve kulak memesi kıvamına gelinceye kadar elle yoğrulur. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamur 4 eşit parçaya ayrılır ve 30 dakika kadar dinlendirilir. Hamurlar oklava yardımıyla çok ince olacak şekilde açılır. Bir fırça yardımıyla yufkanın üstüne tereyağı ve sıvı yağ karışımı sürülür.  Bu yufka üzerine iri dövülmüş ceviz, şeker ve kuru üzüm karışımından meydana gelen iç malzemede konulduktan sonra rulo şeklinde sarılır ve 10 cm aralıklarla kesilir. Kesilen parçalar önceden yağlanmış tepsinin içerisine yerleştirilir ve üzerlerine şeker, sıvı yağ ve yumurtadan oluşan karışım bolca sürülür.
Nokul tepsisi, önceden ısıtılmış 180°C’lik fırına konulur ve hamurlar kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından alınan nokullar, soğuduktan sonra tüketime sunulur

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X