Gör

MÖ 6000’li yıllarda kurulmuş olan SamsunKaşkalara ve Hititlere kadar uzanan tarihçesi zengin bir arkeolojik mirasa; Pontus, Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetleri altındaki dönemleri ise zengin bir kültürel mirasa sahip olmasını sağlamıştır.

Kızılırmak ve Yeşilırmak ile birlikte onlarca çay ve ırmağın suladığı bereketli toprakları ile sadece tarımda ön plana çıkmamış, aynı zamanda zengin bitki örtüsü ve ormanları ile doğa severlerin de uğrak noktalarından biri olmuştur.

Samsun’a gidildiğinde muhakkak ziyaret edilmesi gerekli yerler şunlardır:

Onur Anıtı

Dönemin valisi Kazım Paşa tarafından Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’e yaptırılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı noktaya dikilen anıtın açılışı 1932 yılında yapılmıştır.

Bandırma Vapuru 

Silah arkadaşları ile birlikte İstanbul’dan yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ü Samsun’a taşıyan Bandırma vapurunun replikasının yapılması ile ilgili 1999 tarihinde Samsun Valiliği tarafından başlatılan proje 2001 yılında tamamlanmış, 2003 yılında da resmi açılışı gerçekleştirilmiştir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sonraki yıllarda yaptığı çevre düzenlemesi çalışmaları ve eklemeler sonucunda Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi haline getirilmiştir. 

Kent Müzesi 

1928 yılında inşa edilen ve uzun yıllar demiryolu işçilerinin lojmanı olarak kullanılan iki adet tarihi ahşap binada kurulmuştur. 2013 yılından bu yana içerisinde yer alan tematik bölümlerde Samsun’un sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısına ilişkin bilgi, belge ve eşyalar sergilenmektedir.

Atakum Sahili 

Üzerinde yer alan 11 adet mavi bayraklı plajı, yeme-içme yerleri ve kilometrelerce uzanan bisiklet ve yürüyüş yolları ile yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından biridir. 

Kuş Cenneti 

Diğer adıyla Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, toplam 56.000 hektar genişliğinde, üzerinde irili ufaklı 20 adet göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlar bulunan, doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş, ülkemizin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanıdır. Barındırdığı kuş sayısı bakımından yalnızca Türkiye için değil tüm dünya ekolojisi açısından büyük öneme sahiptir. Yaban hayatı geliştirme sahası olarak ilan edilen bu alan OndokuzmayısBafra ve Alaçam ilçelerini kapsamaktadır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz‘i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşımaktadır. Türkiye’de kayıtlı 460 kuş türünün yaklaşık %35’i Kızılırmak Deltası‘nda tespit edilmiş olup bunların yaklaşık %15’i burada üremektedir.

Kolay Turizm Merkezi, Asarkale ve Kaya Mezarları 

Derbent Barajı’nın yapımıyla birlikte oluşan baraj gölü bir doğal güzellik meydana getirmiştir. Kızılırmak boyunca uzanan bu eşsiz güzelliği, hemen yanı başındaki Asarkale Kaya Mezarları tamamlamaktadır. Asarkale, gizli geçitten yukarı çıkışı sağlayan merdivenleri ile sizi adım adım yukarıya çıkaran, dev bir kaya kütlesinin üzerine oturtulmuş bir yapıdır. Baraj gölünün iki yanında dik yarlara oyulmuş Kaya Mezarları ve Akalan Şelaleleri insanda hayranlık uyandırmaktadır.

Çarşamba Göğceli Cami 

Türkiye sınırları içinde ayakta kalabilen en eski ahşap camilerden olan yapı, ahşaptan yığma tekniğinin en güzel örneklerinden biridir. İnşa kitabesi bulunmayan caminin kayıtlı bir vakfiyesine de rastlanılmamıştır. Camiden alınan ahşap numuneler üzerinde yapılan karbon testleri sonucundan caminin 1206 yılında inşa edildiği, önündeki revakın 1335 yılında eklendiği veya onarıldığı anlaşılmıştır.

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

1988 yılında tamamlanan Altınkaya Baraj Gölü’nün içerisinde kalan Şahinkaya Kanyonu, yaklaşık 5 km uzunluğunda ve yüzlerce metre yükseklikteki sarp kayalıklar arasında yer almaktadır.  Kızılırmak’ın binlerce yıl aşındırarak oluşturduğu bir doğa harikası olan bu kanyon, baraj gölünün suyunun yükselmesi ile bugünkü görünümüne ulaşmıştır. Zorlu yamaçlar, gür ve bir o kadar da yeşil bitki örtüsü ile inanılmaz bir doğa harikası olan kanyon Samsun’daki 5 turizm bölgesinden birisidir. 

Ayvacık Kirazlık Adası 

Kirazlık Adası 1975-1981 yılında yapılan Suat Uğurlu Barajı sularının bölgeyi kaplaması sonu oluşan bir adadır. İlçeye yaklaşık 10 km mesafede Çarşamba yolu üzerinde aracınızla giderken rahatlıkla görülebilecek bir konumdadır. Baraj gölleri içindeki tek ada olma özeliği taşıyan Kirazlık Adası eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yaparak ilçeye gelen turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Adaya tekne turu da düzenlenmektedir. 

Lâdik Akdağ Kayak Merkezi 

İlçeye 7 km. mesafede bulunan Akdağ’ın zirvesinde 1788 rakımlı Uzunyazı Tepe ile 1404 rakımlı Yemişen Tepe arasında kurulan Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi 2009 yılında telesiyej sisteminin tamamlanmasıyla kayak severlerin hizmetine sunulmuştur. Orta Karadeniz Bölgesi’nin tek kayak merkezi olması nedeniyle oldukça rağbet görmektedir. Hafta sonlarında yaklaşık 5 bin kişi pistlerden yararlanmaktadır.

Havza Kaplıcaları 

Havza, kaplıcalarıyla termal turizmde öne çıkan ve yeni yatırımlar yapılarak potansiyelini daha yukarılara çıkarabilecek ilçemizdir. Kaplıca sularının romatizmal hastalıklar gibi birçok hastalığın tedavisinde olumlu etki yaptığı tıbbi olarak kanıtlanmış olduğundan büyük önem taşımaktadır. Havza kaplıcaları ve Lâdik Hamamayağı kaplıcalarından yılda yaklaşık 200.000 kişi yararlanmaktadır. 

Terme Miliç Plajı 

Terme’nin Yalı Mahallesi’nden Akçay’a kadar uzanan Miliç Çamlığı’nın hemen önünde yer almakta ve yazın mavi bayraklı plaj sularında serinlemek isteyen ziyaretçilerine aynı zamanda çamlık alan içerisinde piknik yapma imkânı da sunmaktadır. Önü kumsal arkası çamlık olan bölgede ayrıca çadır ve karavanlar için düzenlenmiş geniş bir kamp alanı da bulunmaktadır.

Vezirköprü Geyik Üretme Çiftliği 

Bölgede nesli tükenmekte olan kızıl geyiklerin, doğal yaşam alanlarına uygun ama aynı zamanda korunaklı bir ortamda üreyip gelişebilmeleri için Samsun’un Vezirköprü ilçesinde kurulmuş bir geyik üreme çiftliğidir. Denizden 700 metre yükseklikte yer alan ve içerisinde sadece kızıl geyiklerin yaşadığı 85 hektarlık bu çiftlikte yetişen geyikler daha sonra doğaya salınmaktadırlar.

Mecidiye ve İstiklal (Çiftlik) Caddeleri 

Samsun’un esnaf kültürünü yakından tanıyabileceğiniz, üzerinde kuyumcuları, restoranları, bankaları ve mağazaları ile neredeyse aradığınız her şeyi bulabileceğiniz, sadece gezmekten bile büyük keyif alacağınız caddelerdir. 

Bafra Çetinkaya Köprüsü 

1937 yılında inşa edilmiş erken Cumhuriyet dönemi yapılarındandır. 250 metrelik uzunluğu, parke taşlı zemini ve kemerli yapısı ile ilçe için sembolik değeri olan köprü günümüzde düğün konvoyları tarafından kullanılan, anı değeri yüksek bir köprüdür.

Tekkeköy Taş Yel Değirmeni 

1860’lı yıllarda Çırakman köyünde yaşayan Rumlar tarafından yapılmış, Karadeniz’in taş gövdeli tek tarihi yel değirmenidir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen yapı aynı zamanda yeni evli çiftlerin dış mekân fotoğrafları için tercih ettikleri mekanların en başında gelmektedir.

Tekkeköy Arkeolojik Vadi 

Tarihçesi MÖ 6000’lere uzanan Samsun’da, Hitit ve Eski Tunç Çağı dönemlerine ait kalıntıların bulunduğu mağaraların yer aldığı bir alandır. Bölgede aynı zamanda, bu buluntuların imitasyonlarının sergilendiği bir de müze yer almaktadır. Vadi içerisinde yer alan tescilli bir Rum evinin restore edilmesi ile oluşturulmuş müze 2014 yılından bu yana Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi ismiyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
X
X
X
X